Bob Theatre Festival 2018
Διαγωνισμός Scratch Night
9ος Διαγωνισμός Scratch Night

20 νέες και νεοσύστατες θεατρικές ομάδες διαγωνίζονται φέτος στο διαγωνισμό Scratch Night του Bob Theatre Festival. Παρακολουθήστε πρώτοι τα Scratch τους (15′ από τις υπό διαμόρφωση παραστάσεις τους) και στείλτε, με την ψήφο σας, τις ομάδες που σας αρέσουν στον τελικό!

Οι προκριματικοί είναι 4 και στον κάθε ένα διαγωνίζονται 5 ομάδες. Η ομάδα με το μεγαλύτερο ποσοστό ψήφων από τον κάθε προκριματικό προκρίνεται απευθείας στον τελικό της Κυριακής. Στη συνέχεια η κριτική επιτροπή του φεστιβάλ επιλέγει άλλη μία ομάδα η οποία προστίθεται στις φιναλίστ.

Στον τελικό ο νικητής θα καθοριστεί κατά 1/3 από το ποσοστό ψήφων που πήρε στον προκριματικό, κατά 1/3 από το ποσοστό ψήφων που πήρε στον τελικό και κατά 1/3 από το ποσοστό που πήρε από την κριτική επιτροπή.

Η νικήτρια ομάδα κερδίζει χρηματικό έπαθλο 500€, χορηγία του Μηλοκλέφτη, για έξοδα παραγωγής, ένα σεμινάριο δραματουργίας και διεύθυνσης παραγωγής από το Bob Theatre Festival και 10 παραστάσεις στο BIOS. Όλα αυτά έχουν σαν στόχο να ενισχύσουν την ομάδα ώστε να εξελίξει το Scratch της σε ολοκληρωμένη παράσταση και να ενταχθεί με αυτήν στη θεατρική σεζόν.

Πρόγραμμα Διαγωνισμού
1ος Προκριματικός
Δευτέρα 28 Μαΐου @ 18:30 – ΜΑΙΝ

  1. Αχόρταγα_μάτια – Mafalda
  2. Γιορτάσι – Συμπεριληπτική Ομάδα Αχ, τι;
  3. Odette&Vlasia – Magic edition / Το χαμένο φτερό – Odette&Vlasia
  4. Το Κοτέτσι – VoKa²
  5. BANG, CRASH, POW – Girls of Prey

2ος Προκριματικός
Τρίτη 29 Μαΐου @ 18:30 – ΜΑΙΝ

  1. Η Μπέμπα – Γ. Βαμβακά, Ν. Παπανδρέου
  2. Πρόταση Γάμου – TETTIX
  3. slipLESS – ΝΟΕΜΙΑ
  4. Έξι – Innuendos
  5. Κοινή Πατρίς – Haos!

3ος Προκριματικός
Τετάρτη 30 Μαΐου @ 18:30 – ΜΑΙΝ

  1. Το Μανιφέστο της Δεσποινίδος Μαργαρίτας – Κ. Κρέπη
  2. Ήμουν η Οφηλία – Hamlet Machine
  3. Τα Καβουράκια – Peach of Art
  4. Σημείο Φυγής – Κλa.μa
  5. Κρύα Σάρκα – Mark_of_Kane

4ος Προκριματικός
Πέμπτη 31 Μαΐου @ 18:30 – ΜΑΙΝ

  1. Μπλε Υγρό – ΣοΥΣοΥρΟ
  2. Dead Man and the Fucking Bitch [aka: Εντός, εκτός, κ επί τα αυτά] – Κύνικς
  3. Βουρκόλακας – Οι Ερασιτέχνες
  4. Φυλές – Τελειόφοιτοι Μοντέρνων Καιρών
  5. Ένας Μικρούλης Θάνατος – Acting out

Ανακοίνωση φιναλίστ Διαγωνισμού
Πέμπτη 31 Μαΐου @ 23:00 – ΜΑΙΝ

Η ανακοίνωση των 5 ομάδων που θα διαγωνιστούν στον τελικό της Κυριακής θα γίνει κατά τη διάρκεια του Party – Lip Sync Battle.

Τελικός
Κυριακή 3 Ιουνίου @ 18:00 – ΜΑΙΝ

1. Το Μανιφέστο της Δεσποινίδος Μαργαρίτας – Κ. Κρέπη
2. Γιορτάσι – Συμπεριληπτική Ομάδα Αχ, τι;
3. Πρόταση Γάμου – TETTIX
4. Φυλές Τελειόφοιτοι Μοντέρνων Καιρών
5. Τα Καβουράκια – Peach of Art

Ανακοίνωση Νικητή Διαγωνισμού Scratch Night 2018
Κυριακή 3 Ιουνίου @ 23:00 – ΜΑΙΝ

Η ανακοίνωση του νικητήριου Scratch θα γίνει κατά τη διάρκεια του Party Λήξης της Κυριακής.

Οι Ομάδες του Διαγωνισμού

Αχόρταγα_μάτια – Mafalda
Δευτέρα 28 Μαΐου – 1ος Προκριματικός
Σκηνοθεσία, Δραματουργία, Σκηνικά Ομάδα Mafalda Κίνηση Ιωάννα Σίσκου Μουσική Φώτης Στρατηγός Μακιγιάζ Αντώνης Καρναβάς Παίζουν Μάριο Μπανούσι, Μιχαήλ Πητίδης

BANG, CRASH, POW – Girls of Prey
Δευτέρα 28 Μαΐου – 1ος Προκριματικός
Σκηνοθεσία Αλέξιος Διαμαντής Βοηθός Σκηνοθέτη Νίκη Ψιμούλη Σκηνικά, Ενδυματολογία, Μουσική Διασκευή, Φωτισμοί Girls of Prey Παίζουν Μαριλένα Βουγίδη, Λίνα Καμπούρογλου, Μαρία Κόκου, Σεβαστή Αϊβαζίδου, Σεμίνα Μιτζέλου

Βουρκόλακας – Οι Ερασιτέχνες
Πέμπτη 31 Μαΐου – 4ος Προκριματικός
Σκηνοθεσία Σπύρος Αναστασίνης, Αντρέας Ψύλλιας Παίζουν Ελένη Αληφραγκή (μουσικός επί σκηνής), Σπύρος Αναστασίνης, Αντρέας Ψύλλιας

Γιορτάσι – Συμπεριληπτική Ομάδα Αχ, τι;
Δευτέρα 28 Μαΐου1ος Προκριματικός
Σκηνοθεσία Συμπεριληπτική Ομάδα Αχ, τι; Επιμέλεια Κειμένων Παναγιώτης Μπαρμπαγιάννης Παίζουν Χαρίδημος Ξενικάκης, Μαρίνα Μπεσίρη, Δήμητρα Πρέκα, Χρήστος Σκούρτα Μουσικός On Stage Λευτέρης Γούλος

Dead Man and the Fucking Bitch [aka: Εντός, εκτός, κ επί τα αυτά] – Κύνικς
Πέμπτη 31 Μαΐου – 4ος Προκριματικός
Κείμενο, Σκηνοθεσία Γιώργος Στυλ Ενδυματολόγος Θεοδώρα Σουμαλεύρη Επιμέλεια Κίνησης Ηλέκτρα Αρσενίδου Παίζουν Γιάννης Δαμαλάς, Έλενα Δελακούρα, Χάρης Χούτας, Γαρυφαλιά Μπάκουλα, Χρύσα Παπαλελούδη

Έξι – Innuendos
Τρίτη 29 Μαΐου – 2ος Προκριματικός
Κείμενο – Σκηνοθεσία Σπύρος Μπέτσης Βοηθός Σκηνοθέτη Γεωργία Κανελλοπούλου Σκηνογράφος Κική Μπαρμπαβασίλογλου Ενδυματολόγος Μαρία – Άννα Γιαννούλου Παίζουν Μαριλίζα Αντωνιάδου, Μαριάννα Γιαννούλου, Ειρήνη Δαναού, Αλέξανδρος Θεοδωρίδης, Γεωργία Κανελλοπούλου, Στέλλα Κυριακίδη, Ζωή Μπιτχαβά

Ήμουν η Οφηλία – Hamlet Machine
Τετάρτη 30 Μαΐου – 3ος Προκριματικός
Κείμενο, Σκηνοθεσία, Δημιουργική Σύλληψη Αμέλια Ελευθεριάδου Βοηθός Σκηνοθέτη Βαγγέλης Ρήγας Μουσική Δημήτρης Γιαννής Στίχοι Μαγδαλένα Κεραμάρη Σπαθογραφία, Σχεδιασμός Φωτισμών Γιάννης Παπαγιάννης Φωτογραφίες Ευγενία Ξυγκόρου, Νίκος Μαρνάς Video Artist Αντώνης Morgan Κωνσταντουδάκης Παίζουν Μαγδαλένα Κεραμάρη, Δημήτρης Γιαννής

Τα Καβουράκια – Peach of Art
Τετάρτη 30 Μαΐου – 3ος Προκριματικός
Σκηνοθεσία Ειρήνη Γαντερί Ενδυματολόγος Ιωάννα Παπακωνσταντίνου Τεχνικός Γιώργος Ημέρης Παίζουν Γιάννης Βασιλώττος, Ανδριανή Κυλάφη, Τζέο Πακίτσας, Βίνα Σέργη Μουσική Διασκευή των String Demons

Κοινή Πατρίς – Haos!
Τρίτη 29 Μαΐου – 2ος Προκριματικός
Κείμενο, Σκηνοθεσία Όλγα Νικολαϊδου Σκηνικά, Κοστούμια Σοφία Νικολαϊδη Μουσική Αλέξανδρος Παπαγεωργίου Στίχοι Νίκος Γκολφινόπουλος Βίντεο: Θοδωρής Μάρκου, Κωνσταντίνος Καλαβρέζος Παίζουν Άννα Δουβλέκα, Γιάννης Μπακογεώργος, Στέλιος Θεοδώρου

Το Κοτέτσι – VoKa²
Δευτέρα 28 Μαΐου – 1ος Προκριματικός
Σκηνοθεσία VoKa² Συγγραφή Ειρήνη Βουκελάτου Ενδυματολόγος VoKa² Eπεξεργασία Ήχου Αλέξανδρος Διάκος Παίζουν Ειρήνη Βουκελάτου, Έφη Κάντζα, Γιώργος Κασαπάκης

Κρύα Σάρκα – Mark_of_Kane
Τετάρτη 30 Μαΐου – 3ος Προκριματικός
Κείμενο, Σκηνοθεσία Πάνος Γαβριηλίδης Σκηνογραφία Τία Μπιλάλη Μακιγιάζ Σύλβια Φωτεινού Ενδυματολόγος Λουκία Μπούγα Ήχος Βλάσης Σοκορέλος Βοηθός Παραγωγής Όλγα Αυγερινού Παίζουν Γιώργος Μακρής, Σύλια Πούλιου, Παντελής Κακκαβάς

Το Μανιφέστο της Δεσποινίδος Μαργαρίτας – Κ. Κρέπη 
Τετάρτη 30 Μαΐου – 3ος Προκριματικός
Σκηνοθεσία Κατερίνα Κρέπη Παίζει Κατερίνα Κρέπη

Ένας Μικρούλης Θάνατος – Acting out
Πέμπτη 31 Μαΐου – 4ος Προκριματικός
Κείμενο Συνδυασμός από έργα των S. Becket, A. Chekhov, F. G. Lorca, W. Shakespeare, T. Stoppard, T. Williams Σκηνοθεσία Καλή Βοϊκλή Βοηθός Σκηνοθέτη Νατάσσα Φατούρου Διασκευή/Σύνθεση Κειμένου Καλή Βοϊκλή Βίντεο, Mοντάζ Κωνσταντίνα Καλλιβωκά Παίζουν Μάγδα Κατσιπάνου, Βασίλης Παπαστάθης, Έφη Ρασσιά.

Η Μπέμπα – Γ. Βαμβακά, Ν. Παπανδρέου
Τρίτη 29 Μαΐου – 2ος Προκριματικός
Συγγραφέας Δημήτρης Τσεκούρας Σκηνοθεσία Γιώτα Βαμβακά, Νίκη Παπανδρέου Παίζουν Γιώτα Βαμβακά, Νίκη Παπανδρέου, Ευχαριστούμε το Θωμά Οικονομάκο για την πολύτιμη βοήθεια του.

Μπλε Υγρό – ΣοΥΣοΥρΟ
Πέμπτη 31 Μαΐου – 4ος Προκριματικός
Δραματουργική Επεξεργασία / Σκηνοθετική Επιμέλεια Γεωργία Αμπουράντυ, Λαμπρινή Πλατσατούρα Φωτογραφία Δανάη Φωκίου Βίντεο Δημήτρης Κλάγκος Αφίσα Αλίκη Ντόκου Παραγωγή Ομάδα ΣοΥΣοΥρΟ Παίζουν Γεωργία Αμπουράντυ, Λαμπρινή Πλατσατούρα

Odette&Vlasia – Magic edition / Το χαμένο φτερό – Odette&Vlasia
Δευτέρα 28 Μαΐου – 1ος Προκριματικός
Σκηνοθεσία, Δημιουργία, Μουσική Επιμέλεια Χρήστος Καούκης, Οdette&Vlasia Μίξη Ήχου Παναγιώτης Βάρος Επιμέλεια Κοστουμιών Κυριακή Γάσπαρη, Οdette&Vlasia Δημιουργία Κοστουμιών Εύα Πατραμάνη Επιλογή Σκηνικών Αντικειμένων Χρήστος Καούκης Παίζουν Xριστίνα Κωνσταντινίδου, Kλαίρη Σαρρηκυριάκου

Πρόταση Γάμου – TETTIX
Τρίτη 29 Μαΐου – 2ος Προκριματικός
Σκηνοθεσία Ίρις Κατσούλα, Παναγιώτης Λέκκας Επιμέλεια Κίνησης Αγγελική Γρηγοροπούλου Παίζουν Ίρις Κατσούλα, Παναγιώτης Λέκκας

Σημείο Φυγής – Κλa.μa
Τετάρτη 30 Μαΐου – 3ος Προκριματικός
Σκηνοθεσία Στεφανία Αϊβαλάκι, Μαρία Στέλλα Γκότση, Πάνος Μπιρμπατάκος, Γιώργος Τριανταφύλλου Φωτισμοί, Σκηνικά, Κοστούμια Ομάδα Κλa.μa Παίζουν Στεφανία Αϊβαλάκι, Μαρία Στέλλα Γκότση, Πάνος Μπιρμπατάκος, Γιώργος Τριανταφύλλου

slipLESS – ΝΟΕΜΙΑ
Τρίτη 29 Μαΐου – 2ος Προκριματικός
Mια performance βασισμένη στο μυθιστόρημα “Μικρά Αγγλία” της Ιωάννας Καρυστιάνη, εκδόσεις Καστανιώτη Σκηνοθεσία – Δραματουργία – Χορογραφίες Σοφία Φραγγή, Αργιέττα Οκαλίδου Κείμενο Ιωάννα Καρυστιάνη Πρωτότυπη Μουσική Παναγιώτης Μητσόπουλος, Σοφία Φραγγή Βιντεοσκόπηση Παράστασης Ευαγγελία Δαναδάκη Παίζουν Σοφία Φραγγή, Αργιέττα Οκαλίδου

Φυλές – Τελειόφοιτοι Μοντέρνων Καιρών
Πέμπτη 31 Μαΐου – 4ος Προκριματικός
Κείμενο Nina Raine Μετάφραση Φάνια Νταλιάνη, Δημήτρης Καπαμάς, Γιώργος Σιδερής Σκηνοθεσία Φάνια Νταλιάνη Επιμέλεια Κίνησης Βασίλης Γεωργοσόπουλος Βοηθός Μαρία Μάργαρη Κοστούμια Βασιλική Μουργελά Μακιγιάζ Μάρω Μουζάκη Διδασκαλία Κλασικού Πιάνου Ειρήνη Αρβανίτη Μουσική Επιμέλεια, Υπέρτιτλοι Γιώργος Σιδερής, Γιάννης Πετρίδης Επιμέλεια Φροντιστηρίου Στέφανος Τσιμπουρλάς Παίζουν Ανδρέας Βελέντζας, Δημήτρης Καπαμάς, Γιούλια Καραχανιάν, Αρρήτη Κεχαγιά, Γιάννης Πετρίδης, Αντωνία Πίντζου